Norwegia

Aurlandsfjorden jeden z najpiękniejszych fiordów Norwegii

02.05.2015

Na pierwszą podróż i miejsce w moim pamiętniku wybrałam Aurlandsfjord. Jeden z najpiękniejszych fiordy w Norwegii moim zdaniem. Fiord jest odnogą najdłuższego fiordu w Norwegii Sognefjordu.Aurlandsfjord ma długość 29 km, osiąga 962 m głębokości i nie przekracza 2 km szerokości.

Fiord otaczają wysokie góry, niektóre sięgają nawet 1800 m. Jest on chyba najbardziej malowniczym fiordem w Norwegii. Fiord przepływa przez dwie bardzo malownicze miejscowości Aurland i Flåm. Właściwie to we Flåm zaczyna się lub kończy, kto jak woli.

Miasteczko Aurland, którego nazwa pochodzi od fiordu leży przy samej jego krawędzi. Jest malutkie i bardzo urokliwe. Jest to chyba jedno z wielu popularnych miejsc turystycznych. W miasteczku jest bardzo pięknie i można zakochać się w tym miejscu od pierwszego wejrzenia.

Szczególnie latem przy pięknej pogodzie.

Zdecydowanie najładniejszym punktem, z którego można podziwiać fiord jest platforma Stegastein umieszczona 650 m nad wodą. Widok z niej zapiera dech w piersiach oczywiście przy dobrej pogodzie.

Platforma jest drewniana i wysunięta jest na 30 metrów i kończy się szklaną szybą, przy czym widok przy samej szybie robi oszałamiające wrażenie. Uwielbiamy to miejsce i bardzo często tam wracamy, niezależne czy to wiosna, jesień, lato czy zima.

 

Pewnej zimy, a dokładnie 15.01.2015 wybrałam się własne na platformę bo nie miałam jeszcze zdjęć z zimowej scenerii. Pogoda była całkiem dobra to dlaczego nie zaryzykować. Z miejscowości Gol, w której akurat stacjonowaliśmy miałam do przejechania 128 km. Drogę znam to pomyślałam żaden problem.

Dojeżdżając do Aurland zdałam sobie sprawę, że przecież platforma jest wysoko, droga jest kręta, wąska, a zimą nawet obsypana i oblodzona i co teraz…

No ale co tam… próbuje i wjeżdżam z duszą na ramieniu, ale wjeżdżam. Auto z napędem na cztery koła to jakoś dam radę. Koleżanka obok siedząca coś zaniemówiła i strach w oczach też miała.

Początkowo nie było aż tak zle i droga miejscami czarna była, ale w pewnym momencie ciśnienie  skoczyło jak zobaczyłam lód na drodze, a zawrócić nie ma gdzie… i na dodatek z przodu zjeżdża auto… powoli powoli i do przodu…

I w tym miejscu zawróciłyśmy bo dalej na drodze było jeszcze gorzej, a trzeba było jeszcze zjechać…

Widoki co prawda zapierające dech w piersiach ale co strachu się najadałam to tylko ja wiem 🙂 mimo wszystko warto było. Do samej platformy miałam jeszcze kawałek ale tu w zupełności moje oczy nacieszyły się widokim.

 

W dole widać miasteczko Aurland. Zimą w miasteczku raczej nie ma za wiele słońca i mimo tego, że zimno się robi patrząc na takie zdjęcia warto odwiedzać takie miejsca i zimową porą.

A o to platforma…

Tak wyglada droga na platformę…

W okolicy Aurlandsfjord jadąc w stronę Flåm jest stara osada Otterness. Bardzo Fajne miejsce, warte odwiedzenia ponieważ widoki z góry na fiord i góry są imponujące.

To jedno z najstarszych gospodarstw w Norwegii, liczy sobie jakieś 300 lat. Wioska Otterness składa się z czterech gospodarstw i każde z nich posiada swoja nazwę- Tomas, Guttrom, Odda, Anders. W XIX żyło tam około 30 osób. Farmerzy głównie zajmowali się wypasaniem owiec.

Od 1996 roku Otterness jest niezamieszkałe i służy do kręcenia filmów oraz jako muzeum.

Dojazd z Oslo do Aurlandsfjord to około 4,5 godz drogą E16 kierujemy się w stronę Hønefoss następnie kierujemy się na drogę nr.7 w stronę Gol następnie na drogę nr.52 do zjazdu na drogę E16 w stronę Aurland przejeżdżając najdłuższy 25 km tunel świata.

W okolicy jest sporo miejsc noclegowych hotele, motele lub domki letniskowe zwane w Norwegii „hyttami” które można znaleźć na stronach norweskich overnatting.no lub na booking.com ewentualnie jak ktoś lubi to pod namiot campingi służą również  obszernymi polami namiotowymi i jest ich zdecydowanie najwięcej.

ATRAKCJE OKOLICY:

  1. Flåm- rejs fiordem
  2. Flåm- Flåmsbana
  3. Otterness- muzeum
  4. Snøveien śnieżna droga http://myinaszepodroze.pl/snoveien-sniezna-droga/
  5. Gudvangen i rejs fiordem http://myinaszepodroze.pl/naeroyfjorden-gudvangen/
  6. Stegastein najładniejsza platforma świata http://myinaszepodroze.pl/stegastein-najladniejsza-platforma-swiata/

O MNIE… Raz nienormalna.. ..zawsze realna.. ..mało kiedy idealna.. ..zawsze szalona i zakręcona :))) Nazywam się Ania. Mam 40 lat i jestem mamą dwójki uroczych dzieciaków i żoną super faceta. Uwielbiamy podróżować, fotografować, poczytać i dobrze zjeść, a przy tym cieszyć się wspólnie spędzona chwilą. Od kilkunastu lat mieszkamy w Norwegii i to właśnie o Norwegii najwięcej będzie w moim pamiętniku. Nasza przygoda z Norwegią, zwiedzaniem i podróżami zaczęła się w 2010 roku, kiedy to pewnego kwietniowego weekendu trafiliśmy nad fiordy, które jadły nam z ręki :)))) I wtedy zakochaliśmy się w Norwegii. Ale o tym po kolei…